Idősek nappali ellátása

1. A Nappali ellátás – Idősek Klubja célja

Az Idősek Klubja – Nappali Ellátás alapvető célja, hogy a társult településeken élő rászorulók számára a nappali ellátás elérhetősége biztosítva legyen. Lehetőség nyílik ezzel a közösségi együttlétre, a pihenésre, programokon való részvételre.

Cél, hogy az Idősek Klubja hozzáférhetősége minden szolgáltatásra jogosult számára elérhető legyen, ez lényeges eleme az egyes szociális szolgáltatási formák egymásra épült, integrált működésének.

A Nappali Ellátás az igénybe vevők számára lehetővé teszi, hogy minél tovább a lakóhelyükön saját környezetükben élhessenek, biztosítva legyen számukra a napi egyszeri meleg étkezés, társas kapcsolatok. Odafigyeléssel elkerülhető e közösség tagjainak elmagányosodása, izolálódása.

Mindennapi tevékenységünkről és magáról a nappali ellátásról a helyi médián keresztül (televízió, újság, stb.) értesülhetnek a rászorulók. Eddigi tapasztalatunk, hogy a szolgáltatás iránt nagy az érdeklődés, amit jól mutat, hogy várólistánk folyamatosan bővül.

2. A Nappali ellátás – Idősek Klubja feladata

  • A fizikai ellátás során, az étkezésen kívül lehetőséget kell biztosítani a saját ruhanemű mosására. A személyi tisztálkodás keretében fürdési, körömápolási, hajápolási lehetőség szükséges.
  • Folyamatos feladatot jelent a nappali ellátást szolgáló helyiségek felszereltségének korszerűsítése, a kellemes környezeti kultúra feltételeinek megteremtése.
  • A gondozónők feladata a nappali ellátást igénybevevőknek a szükséges mértékű segítség megadása.
  • A feltételek biztosításába, a környezet alakításába, szépítésébe az ellátást igénybevevők aktív közreműködését is igényelni kell.
  • A pszichés gondozás keretében fő feladata az ellátást igénybevevőknek a kiegyensúlyozott, nyugodt, nyílt családias légkör biztosítása a közösségi lét előnyeinek kiaknázása, valamint a szolgáltatáson belüli és az azon kívüli életvezetési segítségnyújtás.
  • Az érdemi és egyénre szabott gondozás feltétele az tagok otthoni környezetének megismerése, a változások nyomon követése (előgondozás).
  • A programok sokszínűsége biztosítja a szolgáltatást igénybevevők minél szélesebb körének aktivitását. (Dia és videó-vetítések, tudományos-, ismeretterjesztő-, egészségügyi előadások, jogi előadások, ajándékkészítés, kézimunkázás, környezetvédelmi előadások, egyházi rendezvények, bálok, ünnepi megemlékezések, közös főzések, könyvtár, társasjátékok, közös névnapok illetve születésnapok, kirándulások, kulturális rendezvények, felolvasások, esetmegbeszélések stb.).
  • A pszichés gondozás keretében külön figyelmet kell fordítani az elszigetelődés, a magába fordulás kiküszöbölésére, az emberi kapcsolatok erősítésére. Kiemelt figyelmet kíván az megromlott családi kapcsolatok kezelése, helyreállításának segítése.

  • A mentális munka hatékonyságának növelését szakemberek (pszichológus, pszichiáter) igénybevételével is erősíteni kell.
  • A szabadidő hasznos és tartalmas eltöltését szolgálják a szervezett foglalkoztatási és kulturális programok. Ezek a résztvevők igényeihez igazodnak.
  • Az egészségügyi ellátás keretében a nappali ellátásban részesülők egészségi állapotának figyelemmel kisérése, a szükséges egészségügyi ellátáshoz való időbeni hozzájuttatás biztosítása. Kiemelt figyelmet kíván a szűrővizsgálatokon való megjelenés elősegítése.
  • Az érdekvédelem közvetlen formája az érdekképviseleti fórum működése, ellétottjogi képveselő. Az érdekvédelem része a nappali ellátásban részesülők ügyeinek intézésében való közreműködés, a szociális szolgáltatás igénybevételének elősegítése.

 

A nappali ellátást biztosító intézmény

a) az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt,
b) a helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, valamint helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, csoportoknak,
c) biztosítja, hogy a szolgáltatás nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által egyaránt elérhető módon működjön.
Nappali ellátás biztosítására, azaz intézmény alkalmas, amelyik rendelkezik

a) a közösségi együttlétre,
b) a pihenésre,
c) a személyi tisztálkodásra,
d) a személyes ruházat tisztítására,
e) az étel melegítésére, tálalására és elfogyasztására szolgáló helyiségekkel

 

A nappali ellátást nyújtó intézmények szolgáltatásai különösen

a) igény szerint meleg élelem biztosítása,(kivéve idősek nappali ellátása esetén)
b) szabadidős programok szervezése,
c) szükség szerint az egészségügyi alapellátás megszervezése, a szakellátásokhoz való hozzájutás segítése,
d) hivatalos ügyek intézésének segítése,
e) munkavégzés lehetőségének szervezése,
f) életvitelre vonatkozó tanácsadás, életvezetés segítése,
g) speciális önszerveződő csoportok támogatása, működésének, szervezésének segítése.
A szociális ellátórendszer célja hogy a szolgáltatást igénybevevő a lehető leghosszabb ideig otthonában lehessen. A statisztika mutatói alapján egyre több idős ember szorul szociális és egészségügyi helyzete miatt nappali ellátásra, de sajnos nem minden esetben veszik igénybe. A Nappali Ellátás – Idősek Klubja szolgáltatás intézményünkben összekötő kapocsként működik az Idősek Otthonával.
A fent meghatározott feladatok elvégzésével a szolgáltatást igénybevevők számára megfelelő életkörülményeket nyújt az intézmény.